Kişinin yaneşeliığı toplum içre kıymeti olan , kapasite, çizi ve başka davranış biçimlerini vüruttirdiği vetirelerin tümüdür.

Yetişek, önceden saptanmış esaslara göre insanların davranışlarında belli vürutmeler esenlamaya yarayan planlı etkisinde bırakır sürecidir.

Yetişek; ferdin davranışlarındaki evetşantısı kanalıyla kasıtlı olarak ve isteyerek değhizmetme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü gibi eğitimin bir çok tanılamamı binalabilmektedir. Ancak, günümüzde çoğunlukla tercih edilen tanılamam:

“Bireyin davranışında, kendi evetşantısı kanalıyla ve kasıtlı olarak matlup yönde( eğitimin amaçlarına yarar ) değhizmetme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu aşinalık göre;

· Yetişek bir vetiretir.

· Yetişek sürecinde, ferdin davranışlarının matlup yönde değhizmettirilmesi amaçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki değhizmetme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Yetişek sürecinde ferdin kendi evetşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç taban öğesi vardır.

1. Ammaç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Bileğerlendirmeler

Yetişek amaçla adım atar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam fiyat ve istimara ile son bulur. Sürecin bu mantığı bilcümle kültürler kucakin benzeridır. Ammaçların içeriği ve öğrenme kucakin kullanılan öğretme yöntemleri kültürden kültüre göre değhizmetebilir, ancak sürecin doğası değhizmetmez.

Yetişek kapsamı ve tanılamamlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Tarih boyunca biriyi filozof ve pedagog, eğitimin ne evetğuna dair farklı farklı tanılamamlamalarda bulunmuşdolaşma. Günümüzde ise eğitimin ikrar edilen standart tanılamamı şudur: Yetişek, ferdin davranışlarında kendi evetşantıları kanalıyla kasıtlı olarak istendik davranış değhizmetikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanılamamlama ekseninde eğitimin genel hatları çizilebilir. Bu tanılamamlamanın içre eğitime dair bazı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi evetşantıları kanalıyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış değhizmetikliği” ve “müddetç” gibi kelimeler eğitimin asıl taşlarıdır.

Yetişek, insan kucakin dirim boyu devam eden bir vetiretir ve davranışlarda başkalık meydana getirir. Bu davranış değişimleri ise ferdin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişimleri istendik doğrusu beklentilere ve hedeflere yarar olabileceği gibi istenmedik yönde de vürutebilir. Yetişek sürecinin hizmetletilmesi ise kasıtlı doğrusu programlı ve programlı olabileceği gibi vürutigüzel de kabil. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal eğitim bilimi, vürutigüzel meydana getirilen eğitime ise informal eğitim bilimi denir. Elan açıklayıcı bir örnek verirsek meslek, dershane, eğitim bilimi merkezleri gibi mekânlarda maruz eğitim bilimi formal; ferdin kendi çevresinden edinmiş olduğu ve planlı programlı sıfır eğitim bilimi ise informal eğitidir. şu demek oluyor ki eğitim bilimi yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı değildir.

Yetişek Türleri
Yetişek türlerine göre sınıflandırıldığında formal ve informal eğitim bilimi olgunlaşmak üzere dü tür ortaya çıkar. Formal eğitim bilimi okullarda evet da kurumlarda belli bir düşünce ve yetişek çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu eğitim bilimi tipinin belli bir amacı vardır. Bu düzende eğitim bilimi süreci yönetimsel bir ekip ve eğitmenler aracılığıyla planlanır. İnformal eğitim bilimi ise otomatik vüruten ölçüsüz ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki duygusal bu eğitimi içtimai çevresinden gizil olarak edilir.

Yetişek Sistemi
Yetişek, bir yol olarak ele aldatmaındığında ise eğitim bilimi sisteminin üç taban ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, vetireler ve çıktılardır. Referans; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, bina, donanım, maliyet, personel gibi fiziki unsurlardır. Müddetç; meslek içre gerçekleştirilen dersler, öğrenme evetşantıları ve ders aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde mütehassıslık, yeterlilik, bitirme, sınav özları gibi matlup davranış değhizmetiklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir